» Ana Sayfa   » Yaz Köşesi
Türkiyede İnternet KullanımıYazan: Yavuz İLİC   Tarih : Mart 30, 2012 14:50   Okunma: 2140
Geçenlerde bir gazetede gözüme çarpan bir haberde "Türkiye‛de İnternet Kullanımı Yüzde 1750 Arttı" diye bir başlık görünce ilgimi çekti.Haberin devamında "Bilişim ve teknolojiye son yıllarda büyük yatırımlar yapan Türkiye‛de, internet kullanıcı sayısı 2000'li yılların başında Uluslararası Telekom Birliği‛ne (ITU) göre yaklaşık 2 milyon iken son 10 yılda yüzde 1750 arttı. Türkiye, yaklaşık 78 milyonluk nüfusunun 35 milyonunu internete bağlarken, nüfusa göre doygunluk oranı yüzde 44'ü geçti. Kullanım daha çok eğlenceye kaydı." deniliyordu.

"Kullanım eğlenceye kaydı." ifadesi, ülkemizde internetin gücünün ne kadar farkında olduğumuzun trajikomik bir göstergesi aslında.

Yeni ticaret kanunumuz site zorunluluğu getirdi, hala "ne olacak site olsa?" diyenler var. Yanlış yapılırsa doğal olarak birşey olmayacak, kanun zorunluluğundan siteniz sırf yapılmış olmak adına yapılacak, o kadar.
Yazılımcı olarak yaşadığım deneyimlerle de birleştirerek konuya biraz değinmek istiyorum. Firmanın birisine zamanında bir site yapmıştık, sahibi "Aman ucuza yapın, sitem olsun bana yeter" dediğinde epeyce bir ikna çalışmalarımızdan sonra bazı şeyleri kabul ettirerek sitesini yaptık. Tam üç ay sonra sitenin sahibi ziyaretimize geldi ve "Allah razı olsun, iyiki sizi dinlemişim, daha çok arayan soran olmaya başladı ve inanın satışlarımız arttı, e-ticaret sitesi de yapalım" dedi.
Bir arkadaşımın halı yıkama firmasına ziyarete gittiğimde telefonu açmak zorunda kaldığımda, daha doğru dürüst konuşamayan bir teyze "internetten buldum, gelin halılarımı alın" demişti, bu da ayrı bir olay.

İnternet derin bir dehliz ama bizler toplum olarak kullanmayı bilmiyoruz, aslında haberde şuna da değinmeleri lazımdı: Google arama motorunda en çok porno içerik arayan ülkelerin başında "biz" geliyoruz. Doğal olarak kullanım eğlenceye kaymıştır!

Teknolojiyi biraz sessiz takip ediyoruz ve de geriden. Yurt dışında firmalar e-posta üzerinden gelen belgeler dışında kesinlikle belge kabul etmezken bizler hala faks, mektup, fotokopi vs ile uğraşıyoruz. Onlar belgelerini dijital ortamlarda düzenli olarak kaydederken, bizler dosya klasörlerde biriktirdiğimiz evrakları kullanıyor, onca kağıdın arasından arama yaparken de elimizi tükürüğümüzle şöyle bir ıslatmayı ihmal etmiyoruz.

Portallarımızdan birisine yurt dışından sürekli e-postalar alıyoruz, konu başlığı aşağı yukarı aynı: İşbirliği yapalım!
Yurt içinden de e-postalar alıyoruz. Portalda yer alan herhangi bir x firmanın aleyhinde, asıllı veya asılsız şikayeti dizinde yer alan o firmanın e-posta adresine göndermek yerine bize gönderiyorlar. Geri dönüş yaptığımızda ise "haa ben onu görmedim, pardon". Bakmıyoruz ki görelim. Elin yabancısı tamamen Türkçe olan portal için "Ne yapabiliriz? İş birliği yapalım" derken biz Türkçe'yi ya görmüyoruz ya da yanlış okuyoruz.

Biz interneti gözü kapalı kullanıyoruz. "İnternet ne ki? Ben gözüm kapalı kullanırım bee!"
Sizler de üye yönetim panelinizdeki menü yardımıyla yazı,deneme,makale,şiir yazabilirsiniz.


Diğer Yazılar

» Mamak Akdere alarm servisi 0541 691 56 17 Ankara
» Ankara Teknim Alarm Sistemleri Satış ve Servisi 0541 691 56 17
» Ankara Paradox Alarm Sistemleri Teknik Servisi 0541 6915617
» Ankara Bina Kamerası Gece görüş özellikli 0541 691 56 17
» ALARM SİSTEMLERİ TEKNİK SERVİS MONTAJ 0541 691 56 17 ANKARA
» Otomatik Kepenk Tamiri HBK - 0533 711 95 11
» Bir Reklâm, İki Ders, Bir Düz.
ServisNerede?com'da yer alan tüm resimler, dökümanlar, içerikler olmak üzere site materyalleri ile logolar ve alan adları telif hakları yasaları gereği hukuken korunmaktadır.İzinsiz kullanılması yasaktır.
Copyright © 2007-2018 ServisNerede?com. Tüm Hakları Saklıdır.