» Ana Sayfa   » Yardımcı Bilgiler   » Yardımcı Bilgiler Detayları
Otomobillerde Bakım

Yağ değişimi: Motor yağları, yüksek devirlerde çalışan otomobil motorlarının, sürekli sürtünmeye maruz kalan metal parçalarının aşırı ısınmasını ve aşınmasını önlerken aynı zamanda motoru temizlemektedirler. Bu yüzden kullanılan motor yağının üretici tarafından belirlenen aralıklarda, özellikle bakım zamanlarında mutlaka değişmesi gerekmektedir.

Periyodik bakım: Otomobillerin mevcut performansının, konforunun ve güvenliğinin sürekliliği açısından, üretici firma tarafından belirlenen zaman veya kilometre aralıklarında mutlaka periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Otomobil üzerinde belirli kilometre veya zaman içinde kullanım sonucu ömrü dolan, yıpranan ve görevini yapamaz hale gelen sarf malzemeleri bulunmaktadır. Bunlar yağlar, filtreler, kayışlar, fren balataları, fren diskleri, bujiler, soğutma sıvıları yani antifriz gibi ürünlerdir. Periyodik bakımlarda aracın tüm aksamları kontrol edildiği gibi bu tür ömrü dolan parçalar ve sarf malzemeleri de kontrol edilerek değiştirilmektedir. Çoğu zaman ileride meydana gelebilecek arızalar periyodik bakımlarda tespit edilerek arızanın daha da büyümesini önlemektedir.

Kışlık bakım: Periyodik bakımlarınızı zamanında yaptırmış olsanız dahi özellikle kışın hem sizin güvenliğiniz hem de otomobilinizin güvenliği yani mobilitesi açısından motor soğutma sıvısı antifrizin derecesi ve lastiklerin profili, diş derinlikleri ile kış şartlarına uyumluluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca sürüş güvenliği açısından sileceklerin ve donmayan özellikte cam suyunun tamamlanması da unutulmamalıdır.

Yol bakımı: Her sabah otomobilinize binmeden önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ilk şey lastiklerdir. Yol bakımında da eğer periyodik bakımlarınızı zamanında yaptırdıysanız, lastiklerin profil durumu ve hava basınçları mutlaka kontrol edilmelidir. Motor yağ seviyesini, silecekleri ve cam suyu seviyesi ile farlar sinyaller ve stop lambalarını da kontrol etmeniz  yolculuğun konforu ve güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Check-up: Özellikle periyodik bakım aralıklarının ortasında, uzun yol seyahatlerinden önce ve mevsimsel dönemlerde yani kışa veya yaza girerken aracınıza check-up yaptırmanızı öneririz.

Motor yağları günümüzde yüksek performanslı araçlar için özel olarak üretilmekte ve içeriğinde petrol ürünlerinin yanısıra temizleyici, taşıyıcı, kaydırıcı, mıknatıs gibi kimyasal bileşenleride barındırmaktadır.Zamanla bu bileşenler motorda meydana gelen yüksek sıcaklıktan dolayı buharlaşmakta veya özelliğini yitirmektedir. Bu yüzden bakım kilometreniz dolmasa dahi yıl bazında motor yağının değiştirlmesi gerekmektedir. Şanzıman yağları motor yağlarından daha uzun ömürlüdür. Motor yağlarında olduğu gibi şanzıman yağlarının da otomobilinizin teknik özelliklerine göre değişim periyodlarında mutlaka değişmesi gerekmektedir.

Otomobillerin fren sisteminde kullanılan fren hidrolikleri ve hidrolik direksiyon sistemli araçlarda direksiyon hidroliklerinin de periyodik bakımlarda seviyesi kontrol edilmektedir. Değişim zamanı geldiğinde hidroliklerde sarf malzeme olduğundan ve özelliklerini yitireceğinden dolayı mutlaka değiştirilmelidirler.

Yakıt sistemine dışardan gelen havayı süzerek temiz hava girmesini sağlayan hava filtreleri, yakıt deposundan gelen yakıtın motora gelmeden yakıt sistemini olumsuz etkileyebilecek pisliklerin süzülmesini ve temizlenmesini sağlayan yakıt filtreleri de zamanla tıkanmakta ve süzmeyi sağlıklı yapamadıklarından, ya motorun düzensiz çalışmasına ya da arızalanması veya olması gerekenden fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Bujiler de aynı filtreler gibidir, genelde her iki bakımda bir takım olarak değiştirilmesi gerekmekmektedir.Yakıt sisteminin yanma odasındaki hava-yakıt karışımını ateşleyen kıvılcımı üreten bujiler değişim zamanı geldiğinde değişmez ise, motorun teklemesine, düzensiz çalışmasına ve fazla yakıt tüketmesine neden olurlar.

Antifriz aşırı soğuk havalarda motor soğutma sıvısının donmasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Genelde üreticilerin tavsiyesi sürekli motorda -25 derece antifriz bulunmasıdır.Yaşadığınız yerde eğer bu sıcaklıktan daha düşük sıcaklık oluşuyorsa o zaman antifriz de ona göre ilave edilmesi ve soğutma sıvısında ölçülen derecenin de buna göre ayarlanması gerekmektedir.

Otomobil motorlarında bulunan kayışların da kullanım ömrü bulunmaktadır. Aracınız zincir sistem değilse triger kayışı, V-kayışı ve kimi araçlarda bulunan klima kayışının da kopma riskinden dolayı her periyodik bakımda kontrolü yapılmaktadır.Üretici
firmanın belirlediği değişim aralıklarında bu kayışarın da mutlaka değişmesi gerekmektedir zira sizi yolda bırakması bir yana, örneğin triger kayışının koptuğunda, motora vereceği zarar maliyet açısından oldukça masraflı sonuçlar doğurabilir.

Akü kışın daha yoğun çalışır. Ancak, elektrik ve şarj sistemi bir bütündür ve akü problemleri sadece akünün ömrünün bitmesi, su seviyesinin düşmesi veya kanallarının hasar görmesi ile sınırlı değildir. Otomobilin genel elektrik aksamında; elektrodlarda ortaya çıkabilecek korozyon ve paslanmalar, re-şarj sisteminin zayıflaması veya muhtemel kısa devre problemleri ile de akü hasar görebilir. Akünün ve tüm elektrik problemlerinin rahat ölçümlenebilmesi ancak yetkili bir servisin gözetiminde gerçekleşebilir.

Far Ayarı kesinlikle kalibrasyonu yapılmış far ayar cihazı ile yapılmalıdır.Farlar gece sürüş konforu ve güvenliği açısından görmeniz ve görülmeniz için oldukça önemlidir. Büyük ayar değişikliği dışında sürekli kullanımda far ayarındaki küçük değişiklikler kullanıcı tarafından fark edilmemeyebilir. Genelde periyodik bakımlarda far ayarı ile aracınızdaki tüm aydınlatma sisteminin kontrolleri yapılmaktadır.Özellikle stop lambalarınızı  ve sinyallerinizi haftada bir kontrol etmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.

Klima sisteminde mevcut bulunan klima gazı, klimanın kullanılmadığı kış aylarında sirkülasyon yapılmaz ise, yoğunluğunu dolayısıyla işlevini yitirir ve bir sonraki yaz sezonunda klimanızın daha az soğutmasına neden olur. Bu nedenle kış aylarında haftada bir bir-kaç dakika klimanızı çalıştırıp sistemin ve içersindeki gazın dinamik kalmasını sağlayın. Bu işlem hem klima gazının sirküle edilmesini hem de klima yağının sistemde dolaşmasına neden olacaktır. Klima gazının kimyasal bileşeni nedeniyle klima sisteminde zamanla bakteri oluşturmaktadır.Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için oldukça önemlidir.Bu oluşan bakterilerin günümüzde piyasada bulunan klima dezenfekten kimyasalları ve klima sistemi dezenfekte cihazları ile temizlenmesi mümkündür. Aracınızın içine klimayı çalıştırdığınızda rahatsız edici nemli bir koku almaya başladığınızda hem bu dezenfekte işlemini yaptırmanızı hem de polen filtrenizi değiştirmenizi öneririz.

Göstergeler ve yol bigisayarı anlık kullanımlarınız esnasında araçta sizin kontrolünüzde olan ve olmayan değişiklikleri işaret  ederler. Özellikle günümüz araçlarında göstergede yanan ikaz lambaları hakkında akıllara takılan ezberlenmesi zor olan uyarı lambalarının çok basit ne anlama geldiklerini, ikaz lambalarının rengine göre anında belirlememiz mümkündür.
"Göstergelerdeki uyarı ve ikaz lambalarının renkleri trafik lambalarının renk anlamları ile aynıdır."
Göstergede yeşil yanan lambalar "GEÇ" yani yönlendirme lambalarıdır. Örneğin sinyal verdiğinizde göstergede yanan lamba yeşildir. Göstergede sarı yanan lambalar "HAZIRLAN" ve en kısa sürede servise git anlamındadır. Göstergede yanan kırmızı herhengi bir uyarı veya ikaz kesinlikle ve kesinlike "DUR" ve motoru stop et, tehlike var anlamını taşır. Herhangi bir kırmızı renkli ikaz lambası yandığında güvenli bir şekilde aracı hemen kenara çekip durdurunuz ve servisinizi arayınız.

Silecekler zamanla aşınırlar ve üzerindeki silecek lastiklerinde kopma ve parçalanmalar başlar.Bu yüzden camınızı silmek istedğinizde aşınmış veya parçalanmış silecekler camı temizlemek yerine camdaki tüm kirleri bütün cama sıvayacak ve görüşünüzü olumsuz etkileyecektir. Yaz kış cam sileceklerinin ve cam suyunun ara da bir kontrol edilmesi ve ön camda tam temizlik yapmadığında sileceklerin değiştirilmesi eksilen cam suyunun tamamlanması güvenli ve konforlu sürüşünüz için önemlidir.

Lastikler, kış aylarına girmeden önce mutlaka kış lastiklerinin otomobile takılması gerekir. Gelişmiş sırt ve diş yapıları sayesinde sert koşullara dayanıklı olan kış lastikleri aynı zamanda su ve buzda yüksek hareket kabiliyetine sahiptir.
Mevcut lastikler için ise hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırılmalıdır. Lastik dişlerinin derinliği, ideal bir sürüş için en az 3 mm seviyesinde olmalıdır. Bu ölçü, lastiğin esas işlevini yerine getirebilmesi için hayati bir noktaya işaret eder.
Lastik dişleri, yolda yağmur sularının boşaltılması ve aracın rahat ve sağlam yere basarak ilerleyebilmesini sağlar.
Dolayısıyla kışa girmeden lastik diş derinliğinin ve fiziksel yapısının ölçülmesi çok önemlidir. Bu ölçümler ile birlikte lastiğinizin kış mevsiminde de hava basıncının düşürülmemesine dikkat etmelisiniz. Havası düşürülen lastiklerin tabanı içe katlanır ve otomobilin çekiş gücünü azaltır.

Rot-balans ayarı, araçlar hareket halinde iken, tekerleklerin de aracın yatay ve dikey eksenlerine paralel hareket etmesi gerekir. Zamanla yol şartları ve kullanıma bağlı olarak bazı mekanik bozukluklar ortaya çıkar. Bu durum tüm marka ve model motorlu araçlar için geçerlidir. İşte bu mekanik bozukluklar rot ayarı ile giderilir. Rot ayarı bozuklukları lastiklerin yere eşit ve  düzgün basmasını önler. Lastiklerdeki bu olumsuzluk, aşınmasına, dolayısıyla ömrünün çabuk kısalmasına sebep olur.
Balans ayarı ise jant üzerindeki lastiğin jantla beraber araç üzerinde aynı eksende hareket etmesi için yapılmaktadır.Balans bozukluluğu ilk önce düz yolda düzgün satıh üzerinde harekey halindeyken direksiyonda meydana gelen titreme ile hissedilir.
Balans bozukluğu zamanla lastiğin düzensiz aşınmasına ve bazı mekanik parçaların olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.
Daha da önemlisi sürüş güvenliğinizi olumsuz etkileyeceğinden ilk fırsatta balans ayarı yapılmalıdır.

Amortisörler özellikle bozuk satıhlarda konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamanızı sağlayan, yoldaki küçük girinti ve çıkıntıları üzerinde toplayan ve sönümleyen parçalardır. Daha önce hissetmediğiniz zemin bozukluklarını sürüş esnasında hissetmeye ve özellikle ani manevralarda ve virajlarda daha fazla savrulmaya başladığınızda amortisörlerinizde sorun var demektir.

Fren balataları, aracınızın fren pedalına basarak otomobilin hızını yavaşlatmaya veya tamamen durdurmaya çalıştığınızda, fren disklerini basınçlı fren hidroliği etkisiyle sıkıştırmaya ve aracı durdurmaya yarayan fren elemanıdır.Teknik olarak disklerin fren esnasında aşınmasını önlemek ve tutunmayı daha güvenli yapabilmek için özel olarak üretilirler  ve üretim yapısı itibariyle zamanla eriyerek azalırlar. Fren balatalarının tükenmesisadece kullanımla alakalıdır diyebiliriz. Frenleri her kullandığınızda balata yüzeyinden bir miktar aşınma meydana gelmektedir. Genelde otomobillerde fren balatasının bitmesine yakın ikaz bulunmaktadır. Bu ikaza dikkat edilmez ya da fren balatasını kullanım sıklığınıza göre kontrol ettirmezseniz, balatanın iş gören ana malzeme tükendikten sonra metal kısım disklere sürtmeye başlayacaktır. Bu durumda da frenler kısmen de olsa tutabilir ancak kesinlikle güvensizdir ve en kısa zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirmediğiniz sürece bu sefer fren diskleri zarar göreceğinden, fren balatasından daha maliyetli olan disklerinizi de değiştirmek zorunda kalırsınız.

Fren diskleri tekerleklere bağlı olan ve tekerlerle eş zamanlı dönen, adından da anlaşılacağı gibi disk yapısında metal fren elemanlarıdır.Fren diskleri de zamanla balata ile disk arasına giren toz zerrecikleri ile suyun etkisiyle ve aşırı ısınma nedeniyle ve hatta yukarıda bahsettiğimiz gibi zamanında değiştirilmeyen bitmiş fren balatalarının etkisiyle zamanla hasar görürler. Bu durumlarda diskler takım olarak değiştirilmelidirler.

Fren hidroliği, fren elemanlarından balataların diskler üzerine aracı durduracak kuvvette basınç uygulamasına yardımcı olan sıvı yağlardır.Fren hidroliklerinin periyodik değişim zamanın da tamamen değiştirilmesi gerekir. Aracınızda gözle yapacağınız bireysel kontrollerde ve herhangi bir serviste yapılan check-up ta genelde fren hidroliği seviyesi de maximum düzeyde olup olmadığı kontrol edilmeli, eksilme varsa mutlaka aynı özellikte bir fren hidroliği ile seviye tamamlanmalıdır.

Hazırlayan : Mustafa YAKUT
Site Yönetmeni
27.03.2010 
Diğer Yardımcı Bilgiler

» 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması hakkında Kanun
» Pratik Bilgiler
» Açılış sayfamı nasıl değiştirebilirim?
ServisNerede?com'da yer alan tüm resimler, dökümanlar, içerikler olmak üzere site materyalleri ile logolar ve alan adları telif hakları yasaları gereği hukuken korunmaktadır.İzinsiz kullanılması yasaktır.
Copyright © 2007-2018 ServisNerede?com. Tüm Hakları Saklıdır.